top of page

TREKKİNG


Trekking doğa sporlarının en hafif kollarından biridir. Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelir. Hiking ise günübirlik doğa gezisi anlamına gelir. Dilimize İngilizce 'den geçen "trekking" sözcüğü İngilizce 'de "doğal engellerle dolu bir arazi parçasını gelişi hoş bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak" anlamına geliyor. asıl anlamı ise" güney Afrika'da kağnı ya da yaya olarak göç" demek.

Her yaştan insan trekking ve hiking yapabilir. Ülkemizde trekking ve hikinge ideal pek çok bölge bulunuyor. Seyahat acenteleri Akdeniz, ege ve Marmara bölgesi başta olmak üzere pek çok ufak yöre, dağ köyü, yaylalara turlar düzenliyor.


Trekking ve hikingde yürüyüş müddeti parkurun güçlük derecesine göre değişiklik gösterir. Orta dereceli bir parkur yaklaşık olarak 5-6 saat sürer. Kalabalık ve gürültülü şehir hayatından bir an olsun uzaklaşmak, doğayla baş başa bir gün geçirmek ve doğadaki güzellikleri grup arkadaşlarıyla paylaşmak isteyenlerin uğraştıkları bir spor aktivitesidir. Amaç şehirde özlenen doğal hayata bir gün olsun ayak uydurabilmektir. Tabii bunu yaparken belli bir miktarda yorgunluğu göze almalısınız.

Bu etkinlik için yürüyüşünüzü kolaylaştırması ve tatsız sürprizlerle karşılaşmanıza engel olması için bir yürüyüş ayakkabısı ve orta boy bir sırt çantası dışında teknik bir malzemeye ihtiyacınız yoktur. Bundan başka grup rehberlerinin parkurun güçlük derecesine göre verecekleri ufak ipuçları dışında teknik bir bilgiye sahip olmanıza da gerek yoktur.

bottom of page