top of page
sırt çantası.jpg

SIRT ÇANTASI NASIL SEÇİLİR 

Outdoor sırt çantası seçimleri öncelikle yaptığınız spora göre değişir. Bunun yanında  mevsim, koşula göre değişiklik göstermektedir.

 

   Sırt çantası seçimi de aynı ayakkabıda olduğu gibi yapacağınız aktiviteye ve hava koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

  1. Sırt çantası seçerken en önemli şey yapacağınız aktiviteyi belirlemek ve buna göre marka araması yapmanız gerekir.

  2.  Örneğin, günü birlik yürüyüş mü, sadece hafta sonları yürüyüş için mi yoksa uzun yollarda kullanmak,  2-3 günlük kalmalı kamplar mı yapmak bunları belirleyerek ürün seçmek her zaman işinizi kolaylaştırır.

  3. Sırt çantalarını basitçe izah edersek üçe ayrılır. Küçük, orta ve büyük boy olmak üzere litrelerine göre çantalar ayrılmaktadır.

  4. Bunların omurgalı ve omurgasız olanları bulunmaktadır. Omurgalı çantalar çantayı yere bıraktığınızda ayakta duruyor mu durmuyor mu eğer ayakta dik bir şekilde duruyorsa bilin ki omurgalıdır, yani çantanın içerisinde hem enlemesine hem de boylam olarak destekler bulunmaktadır.

  5. Küçük olan çantalar 10 - 15 Litre çantalar sadece çok kısa şehir turu kısaca el çantası büyüklüğünde olan çantalardır.

  6.  Orta litrelik çantalar ise 20-30 litre arasındaki çantalardır. Günübirlik fakat biraz daha uzun mesafe olan içine biraz daha fazla eşya koyabileceğiniz tipteki çantalardır. Aynı zamanda bu çantaları seyahat çantası olarak da kullanabilirsiniz.

  7. Sırt Çantası alırken sırtınızın terlememesi için hava boşluğu olan ve sağlığınız için bel desteği olan çantaları seçmeye özen göstermelisiniz.

  8. Bu tipte farklı markalarda farklı fiyatlarda çok fazla ürün bulunmakta ama imkanınız varsa su geçirmez özelliğe sahip çanta seçmeniz çok daha avantaj olacaktır

  9. Fiyat ve kalite olarak uygunluk açısından başlangıçta Decathlon Mağazalarından Aprenaz 20 Litrelik çantasına uygun bir fiyata alabilirsiniz.

  10. İleride bu spora devam edecekseniz ve bütçeniz varsa ve iyi, sağlam ve şık görünen bir çanta almanızı tavsiye ederiz. 

bottom of page