top of page
BOT.jpg

OUTDOOR AYAKKABI NASIL SEÇİLİR 

Outdoor ayakkabı seçimleri öncelikle yaptığınız spora göre değişir. Bunun yanında  mevsim, koşula göre değişiklik göstermektedir.

 

  1. Öncelikle ne kadar süre ile bu alacağım ayakkabıyı kullanacağım ilk önce buna karar vermelisiniz.

  2. Ayakkabı almadan önce kesinlikle kafanızda hangi sporda kullanacaksınız, hangi mevsimde kullanacaksınız bunu belirlemeniz lazım.

  3. Örneğin, ben yazın hiking ( Doğa yürüyüşü, genellikle kırsal kesimdeki patikalarda veya parkurlarda yapılan uzun ve hareketli bir yürüyüştür.) yapmak istiyorum ve uzun süre kullanmak istiyorum. Dayanıklı olmasını istiyorum ve buna uygun ayakkabı arıyorum şeklinde düşünebilirsiniz.

  4. En fazla yapılan hataların başında ise gore-tex (su geçirmez, nefes alabilen bir kumaş membrandır) bir ayakkabı alıp bu sağlam ve her koşula dayanıklı diyerek yaz kış kullanılması ayağınıza zarar verir.

  5. Bu yüzden yapacağınız spora, hava koşullarına göre ayakkabılar çeşitlilik göstermektedir. Evet maliyetli bir iş ama işin ucunda sağlık söz konusu olduğu için özen gösterilmesi gereken bir konu. Buna uygun fiyatlarda bir tane yazlık sıcak havalarda giymek için hafif ve hava alan bir ayakkabı, kışın ise su geçirmeyen sıcak tutan konforu ve dayanıklılığı olan bir ayakkabı şeklinde 2 tane outdoor ayakkabınız olması yeterli olacaktır.

  6. Aldığınız ayakkabıyı kesinlikle ben bunu hep giyerim her yerde giyerim şeklinde düşünmeyin, normal giyeceğiniz ayakkabı, koşu yaptığınız ayakkabı ve sırt çantalı gezilerinizde kamplarınızda bileğinizin rahat etmesi açısından bilekli, su geçirmeyen, sıcak tutan dayanıklı ayakkabıları seçmelisiniz.

bottom of page