top of page

İncesu Mağarası

Karaman'a bağlı Taşkale köyünde bulunan İncesu Mağarası, oluşumu devam eden sarkıtlar, dikitler ve traverten havuzlarıyla yılda yaklaşık 50 bin doğaseveri ağırlıyor.

Uzunluğu bin 356 metre olan mağara, Taşkale'nin 9 kilometre güneyinde, İncesu deresinin doğu yamacında yer alıyor. İçerisindeki sarkıt, dikit ve traverten havuzları ile misafirlerine görsel şölen sunan mağara, mantar şeklindeki oluşumları ile de dikkati çekiyor.

incesu3.jpg

İçindeki oluşumlar eşsiz

Bazı mağaralarda dar geçitler, ziyaretçileri zorlayacak engebeler bulunuyor. İncesu Mağarası'nın içi gezmek için çok müsait. Yükseklik 2 ile 6 metre arasında, eni ise 10 metreye kadar çıkabiliyor. İrili ufaklı onlarca galeri var. Yürüyüş parkurunda hiçbir engel yok. Düz bir yolda gezer gibi mağara gezilebiliyor. Çocukların da rahatlıkla gezebileceği bir mekan.

incesu1.jpg

Astım bronşit ve kalp

Mağara, astım, bronşit ve kalp rahatsızlıkları olanlar tarafında da sıklıkla ziyaret ediliyor.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından aydınlatma ve yürüyüş yolları tamamlanan İncesu Mağarası'na, asfaltlanmış karayolu sayesinde kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

incesu2.jpg

Turizme 2013'te açıldı

Burası sarkıt, dikit, traverten havuzlarıyla gezenleri hayran bırakan, muhteşem güzelliklere sahip bir mağara. Hala sarkıt ve dikit oluşumu devam ediyor. Kış ve bahar aylarında havuzlar tamamen dolu oluyor. Mağara 1992 yılında birinci derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiş. Bin 50 metrelik kısmı tamamen aydınlatılmış, yürüyüş yolları ve köprüler yapılmış. 2013 yılından bugüne turizme hizmet veriyor

incesu.jpg
bottom of page