Ihlara Vadisi Yürüyüşü (AKSARAY)
10 Ekim Paz | Güzelyurt

Ihlara Vadisi Yürüyüşü (AKSARAY)

Volkanik katmanlarının aşınmasıyla oluşan ve halen Melendiz Çayının aktığı bir vadi.
Kayıt Kapalı

Saat ve Yer

10 Eki 07:00 – 17:00 GMT+3
Güzelyurt, Belisırma Köyü Yolu, Belisırma/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

IHLARA VADİSİ YÜRÜYÜŞÜ

Faliyete katılmadan HES kodu kontrolü yapılacak 2 Aşısı olmayanlar katılamayacaktır.

Muhakkak yanınıza Müze Kartı olanlar alsınlar. Olmayan giriş ücretini kendisi ÖDEYECEKTİR.

ULAŞIM MESAFESİ: Gidiş geliş toplam 400 KM

Faaliyet Açıklaması: Pazar günü saat  07.00 da araç AKTEKKE MEYDANINDAN hareket edecektir.

Toplam yürüyüş mesafesi 6 Km olan Volkanik katmanlarının aşınmasıyla oluşan ve halen Melendiz Çayının aktığı bir vadi. Vadi'nin tamamı 14 km. uzunluğunda. İçinde kayalara oyulmuş yaşam evleri ve halen duvarlarındaki freskler ve ikonları muhafaza edilen şapel tarzı kiliseler mevcut. Söylendiğine göre 106 adetmiş ancak 14 tanesi şu an görülebiliyor. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildikleri ve kendilerini Tanrıya adalıkları bu sarp kayaların arası, zaman zaman da savaşlardan kaçanların sığınma yeri olmuş. Kayalara oyularak tüneller ile birbirine bağlanmış kiliseler, manastırlar, mezarlar ve barınma alanlarıvar.Vadinin kontrollü girişi Belisırma dan giriş yapılacak buradan Ihlara köyüne yürünecek. İki giriş arası 3,5 km. patika size, böğürtlen ve kuşburnu bitkilerinin arasında suyun verdiği ferahlığıda beraberinde sunuyor. Dini yapılara yine patika üzerinde tabelaların bulunduğu yerden merdivenle çıkıp iniyorsunuz. İki giriş yerinin tam ortasında bir de çay bahçesi var. Burada ayaklarınızı suya sokarak dinlendiriyor, azalan enerjinizi de yerel insanların sunduğu gözleme ve çay ile tamamlıyorsunuz..

KİMLER KATILABİLİR: HES kodu olan, herhangi bir sağlık sorunu olmayan her yaşta katılımcı

FAALİYET SÜRESİ : 07.00 Hareket

: 10.00 Bellisırma varış

: 10.30 Faaliyet Başlama

: 16.00 Ihlara Köyüne varış

: 17.00 Geri dönüş için hareket

FAALİYET REHBERİ: Hakan AY Bayramali ERHOTAMIŞ

HAVA DURUMU 22 °C

YİYECEK ve İÇECEK: Ana molada kolay hazırlanan ve enerji verecek yiyecekler tercih ediniz. Yanınıza termosta çay ve kahve için sıcak su ve içmek için en 1 Lt su alınız. Çerez çikolata kayısı türü kuru yemişleri yol boyunca atıştırabilirsiniz.

GİYSİ ÖZELLİKLERİ: Hareketinizi engellemeyen rahat kıyafetiniz ve terlemeyecek şekilde giyim tercih ediniz. Arazide  yürüyüş yapılacağından ayakkabınızı ve pantolonu uygun seçiniz. Varsa Tozluk kullanın. Yanınıza yedek pantolon çorap ve üst kıyafet alınız. Kat kat giyinin duruma göre kıyafetinizi ayarlarsınız. Güneş gözlükleri, özellikle de reçeteli gözlükler, Sıcak havalarda  bir tişört iyi gelecektir. Yalnız. Güneş koruyucu krem kullanın.

AYAKKABI: Ayağınızı bilekten saran ve destekleyen bot tarzı ayakkabı Mümkünse su geçirmez

FİYATA DAHİL OLANLAR : Ulaşım, Türsab ve ulaşım sigortası

KATILIM SAYISI: 29 Kişi

KATILIM ÜCRETİ: Üye : 90  TL Misafir : 110 TL

Bu Etkinliği Paylaş